Dolar 13,5346
Euro 15,3121
Altın 748,42
BİST 1.810
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 17°C
Cts 14°C
Paz 13°C

Güney Afrika’da çıkan ve çok defa mutasyona uğrayan yeni koronavirüs

Güney Afrika’da çıkan ve çok defa mutasyona uğrayan yeni koronavirüs
A+
A-
26.11.2021


Küresel piyasalar, Güney Afrika’da çıkan ve çok defa mutasyona uğrayan yeni koronavirüse yönelik endişelerle güne başlıyor. Hong Kong’da da iki vakaya rastlanırken, yeni varyantın öncekilerden ne derece farklı olduğu ve aşıya karşı ne kadar dirençli olduğu tam olarak bilinmiyor. Bu bilinmezliklerle Asya borsalarında havacılık öncülüğünde %2’e varan satışlar var. Avrupa vadelilerinde de aynı orana yakın satışlar gözlenirken, Dow Jones vadelisi %1’in üzerinde ekside. Güvenli limanlara ise talep gözleniyor: ABD on yıllık tahvil faizi %1,55’lere kadar geriledi. Küresel fiyatlamalara bağlı olarak BIST100 de güne satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Endekste gün içerisinde 1.780/85 destek bölgesi hedef olabilir. 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

     

MAKROEKONOMİ

   

​Yurt içi taraftaTCMB’nin geçen haftaki Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin özetleri yayınlandı.
Enflasyon:

Küresel Görünüm:

Büyüme, Cari Denge ve İstihdam:

Para Politikası:

 
Avrupa tarafındaECB tarafından 28 Ekim tarihli para politikası toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlandı. Tutanaklara göre enflasyondaki artışın geçici olduğu fakat beklenenden uzun sürebileceği belirtilmekte. Ayrıca enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğu ve bu duruma aşırı reaksiyon vermekten ve tepkisiz kalmaktan kaçınmanın ve ortaya çıkabilecek tüm enflasyon senaryoları için yeterli opsiyonları tutmanın önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca varlık alımları ile ilgili ise PEPP’in son çeyrekte önceki iki çeyreğe göre ılımlı hızda yavaş olacağı ve PEPP’in Mart 2022’de sonlanmasının beklendiği vurgulanmakta.

Bunun yanında, dün Almanya’da aralık ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi açıklandı. GfK tüketici güveni son dönemde artan koronavirüs vaka sayılarına, kısıtlayıcı tedbirlere ilişkin endişeler ve artan enflasyonist baskılar nedeniyle -1,6’ya gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti ve böylece haziran ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Ayrıca İsveç Merkez Bankası politika faiz oranını %0 seviyesinde sabit tuttu. Banka üyeleri, ekonomik aktivitenin güçlü olduğunu, enerji ürünleri enflasyonunun yavaşlaması ve arz darboğazlarının çözülmesiyle hedefin üzerinde enflasyon oranının gelecek yıl düşmesinin beklendiğini vurguladı. İleriye dönük olarak, banka 2024’ün ikinci yarısında faiz oranının yükseltileceğini belirtti.
 
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

Avrupa tarafında, TSİ 11’de ECB Başkanı Christine Lagarde’ın, TSİ 11.30’da ECB Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel’in ve TSİ 16.30’da ECB Başekonomisti Philip Lane’nin konuşmaları takip edilecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10.30’da TCMB’nin Finansal İstikrar Raporu yayınlanacak.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Alkim Alkali Kimya (ALKIM, Nötr): Şirket, 25 Kasım 2021 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında Eskişehir’deki Krom madeninin ve buradaki konsantre teçhizatının Konya Krom Mağnezit şirketine satışı anlaşma yapılması ve satışı için genel müdürlüğüne yetki vermiştir.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS): Şirket’in %50 iştirak payına sahip olduğu Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş. paylarının halka arzına ilişkin çalışmaların başlatılmasına karar verildiği duyurulmuştu. Halka arza ilişkin taslak izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu nezdinde başvuru gerçekleştirilmiştir. Halka arz işlemleri ve pay izahnamesinin nihai hale gelmesi Sermaye Piyasası Kurulu onayına tabidir.

Vakıfbank (VAKBN, Nötr): Vakıfbank, 296mn USD ve 313,5mn EUR sendikasyon kredisi temin etti. Banka’nın sendikasyon kredisinin Dolar maliyeti LİBOR +215 baz puan, EUR maliyeti ise EURİBOR+175 baz puan oldu. Kaynak: Bloomberg HT

5 Kasım 2021 Tarihli Vakıfbank Raporumuz için tıklayınız…
 

SEKTÖR HABERLERİ 

Halka Arz: SPK, Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret AŞ’nin hisse başı 9,90 liradan halka arz başvurusuna onay verdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK): Banka, 1.350mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle 1.150mn TL artırılarak 2.500mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur.

Girişim Elektrik (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ile TEİAŞ arasında,  19.10.2120 tarihinde gerçekleşen 2021/562920 ihale nolu Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen “ITM-385 referanslı 154kV Tufanbeyli OSB TM Tevsiat (ADANA) Yapım İşi” ihalesi için sözleşme imzalamıştır. İhale bedeli 32,4mn TL’dir.
 
Senkron Güvenlik (SNKRN): Şirket ile ICD Teknoloji Yazılım Medya Limited Şirketi arasında, ”E-Tutanak Kurumlararası Verimlilik Projesi ” kapsamında kullanılması amacıyla hazırlanan, E-Tutanak Yazılımının satışı işlerine dair ticari sözleşme 30,4mn TL bedel üzerinden imzalanmıştır. İşin kapsamı; yazılım hazırlama ve kurumlarda uygulaması işleridir. Proje Konusu E-TUTANAK yazılımı, ICD Teknolojiye Şirket tarafından tamamlanarak 24.12.2021 tarihinde teslim edilecektir.

Yükselen Çelik (YKSLN): Tedarikçiler arasında yer alan ve sıvı çelikten dövülmüş çelik temin edilen tedarikçilerden biri olan MKEK (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) ile 2020 yılında yapılan ve daha sonra 2021 yılında yeniden müzakere edilerek güncellenen işbirliği anlaşması, ilgili kurumun içsel dinamiklerine ve kendi iç organizasyonunda yaşanan değişikliğe bağlı olarak geçici süreyle askıya alınmıştır. 16.03.2021 tarihli açıklamada, Şirket ile MKEK arasında sürdürülen iş birliği anlaşmasının her iki kurumun menfaatleri doğrultusunda güncellendiği, güncellenen anlaşma ile birlikte Şirketin hali hazırda ithal etmekte olduğu bazı çelik hammaddelerin yerlileşmesini ve bu sayede hammadde tedarikinde göreceli olarak döviz kur riskinin azalmasının hedeflendiği belirtilmişti. Güncellenen anlaşmaya göre minimum 4mn TL – 8mn TL teminat mektubu ve minimum 2bin ton – 3bin ton alım taahhüdü bulunmaktadır. Şirket bu taahhütlerini yerine getirmiştir ancak ilgili tedarikçiden 2021 yılında sipariş edilen hammaddenin halen yarıdan fazlası şirkete teslim edilememiştir.
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15,21 seviyesinden %15 seviyesine geriledi. TCMB dün 68 milyar TL’lik (%15’ten, 7 gün vadeli) repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 321 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 10 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.