Dolar 13,4726
Euro 15,2894
Altın 793,64
BİST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
2°C
Karla Karışık Yağmurlu
Pts 2°C
Sal 3°C
Çar 4°C
Per 6°C

15 Temmuz 2016 Tarihinde Ne Olmuştur, Bu Tarih Türk Milleti İçin Neden Önemlidir?

15 Temmuz 2016 Tarihinde Ne Olmuştur, Bu Tarih Türk Milleti İçin Neden Önemlidir?
A+
A-
27.10.2021

15 Temmuz 2016 Tarihinde Ne Olmuştur, Bu Tarih Türk Milleti İçin Neden Önemlidir?

Türk demokrasi tarihinde yer alan kara lekelerden biri olan ve sıra dışı sonuçların ortaya çıktığı 15 Temmuz 2016 tarihinde, siyasi tartışma ve kaygıları bir kenara bırakacak olursak milletin demokrasi mücadelesi konusunda gösterdiği çaba dillere destandır. Peki, 15 Temmuz 2016 tarihinde ne olmuştur, bu tarih Türk milleti için neden önemlidir? O dönem yaşananları kısaca açıklayarak, bu tarihin Türk milleti için öneminin neler olduğuna bakalım.

15 Temmuz 2016 Tarihinde Ne Olmuştur?

15 Temmuz 2016 tarihinde yönetimi ele geçirmek isteyen cunta oluşumu Türk milletinin demokratik tercihine darbe vurmak istemiş ve bu isteğini darbe girişimi ile somut bir eyleme dönüştürmüştür.

Esasen Türkiye’nin alışık olduğu muhtıra, darbe veya darbe girişimlerinden farklı bir girişimin meydana gelmiş olması, bu kötü planı diğerlerinden ayırmaktadır.

15 Temmuzu diğer darbe veya darbe girişimlerinden ayıran temel husus, milletin bu girişim karşısında canı pahasına da olsa göstermiş olduğu yüksek dirayettir.

Şerefli Türk ordusunun içerisine sızmış ve kendisini Yurtta Sulh Konseyi olarak adlandırılan askeri bir grup, 15 Temmuz akşamında harekete geçerek ülke yönetimini gasp etmek istemiştir. Bu tarihte Türk Silahlı Kuvvetleri resmi internet sitesi ile birlikte devlet televizyonu TRT ekranlarında, ordunun yönetime el koyduğuna dair bildiriler yayınlanarak, darbe teşebbüsü başlamıştır.

Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde görev yapan Binbaşı rütbesindeki O.K. isimli rütbelinin durumu ihbar etmesi, darbenin önlenmesinde büyük pay sahibi olan durumlardan biri oldu. Darbecilerin asıl planı 15 Temmuzu 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 03.00 sıralarında kalkışma yapmakken, darbeciler deşifre olduklarını düşünerek darbe planını daha erkene çekmek zorunda kaldılar.

15 Temmuz sabahı saat 10.30 gibi girişimden haberdar olan binbaşı öğlen 12.00 gibi kimseye bilgi vermeden MİT’i ziyaret ederek, darbe olabileceğini öne sürdü. Bunun üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan saat 16.00 sularında durumu Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’e bildirdi. Durumun ciddi olduğunun anlaşılması üzerine Hakan Fidan Genelkurmay Başkanlığına çağırılmış ve burada bir değerlendirme yapılmıştır.

Girişimi önlemek için saat 19.00-20.00 arasında hava sahasının kapatılması ve askeri hareketliliğin önlenmesi için talimatlar verildi. Bunun karşısında darbeciler deşifre olduklarını anlayarak, darbe planını beklenenden biraz erkene çekmek zorunda kaldılar ve darbe kalkışması zorunlu olarak 20.30’a alındı.

Kendilerine göre sokağa çıkma yasağı ilan eden cunta oluşumu başlarında rütbeli askerin bulunduğu erlerle birlikte İstanbul’da ki Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprülerini tutarak geçişlere izin vermemiştir.

Bu süreçte içerisinde farklı partilerden milletvekillerinin bulunduğu sırada Türkiye Büyük Millet Meclisi, F-16 savaş uçakları ile 4 kez bombalanmıştır. Darbeciler diğer taraftan aynı saatlerde Ankara’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da bombalamak istemişler fakat başarılı olamamışlardır.

Tüm bunlar yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’te bir otelde bulunuyordu. Darbeciler sadece meclis ve Cumhurbaşkanlığı sarayını bombalama girişiminde bulunmamışlar, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te bulunduğu otele baskın düzenleyerek, Cumhurbaşkanını da öldürmek istemişlerdir. Ancak Cumhurbaşkanının darbe girişimini haber almasıyla birlikte otelden ayrılması ve gerekli önlemlerin alınmış olması, FETÖ’cü darbecilerin emellerine ulaşmalarını engellemiştir.

Bu süreçte Genelkurmayda görev alan birçok üst düzey rütbeli darbeciler tarafından rehin alınmıştır. Başta dönemin Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar olmak üzere Hava, Kara, Jandarma Genel Komutanları ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’de, darbeciler tarafından rehin alınan komutanlar arasındaydılar.

Yaşanan tüm bu gelişmelerden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’ya gelmeyi başarmış ve daha öncesinde ve sonrasında FaceTime uygulaması ile CNN Türk kanalına bağlanarak halkı sokaklara, köprü ve havalimanlarına davet etmiştir. Cumhurbaşkanının bu daveti siyasi ayrım fark etmeksizin halkta karşılık bulmuş, kısa sürede vatandaşlar köprüler, yollar, meydanlar ve havalimanlarına akın ederek demokrasiye olan bağlılıklarını göstermişlerdir.

Darbeciler Kısa Sürede Bertaraf Edildi

Vatandaşların sokaklara dökülmesiyle birlikte korku, panik ve şaşkınlık yaşayan darbeciler, hiç düşünmeden sivil halkın üzerine ateş açma cesaretini göstermişler ve 300’den fazla vatandaşımızın şehit olmasına ve 1500’den fazlasının ise yaralanmasına neden olmuşlardır. 15 Temmuz şehitleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın arkadaşı reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok isimlerinin de yer alması dikkat çekmektedir.

16 Temmuz sabaha karşı Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri düzenledikleri başarılı operasyonlar ve halkında desteği ile darbecileri bertaraf etmeyi başardı. Bu süreçte darbeye alet edilen erlerin durumu tatbikat zannetmeleri ve darbe olduğunu anladıktan sonra birçoğunun vazgeçmesi, darbe girişimin başarısız olmasında önemli pay sahibi olmuştur.

Darbecilerin Ankara Özel Harekât Daire Binasına f-16 savaş uçakları ile bombalı saldırı düzenlemesi sonucunda, 50’nin üzerinde Özel Harekât Polisi de maalesef ki feci şekilde şehit edildi.

15 Temmuz 2016 Tarihi Türk Milleti İçin Neden Önemlidir?

Bu tarih Türk milleti için ayrı bir öneme sahiptir. Halkın kendi demokrasisini savunması için canını hiçe sayıp sokaklara dökülmesi, dünyada eşine az rastlanır örneklerden birini teşkil etmiştir. Üstelik Cumhurbaşkanı tarafından yapılan çağrıdan sonra milliyetçi, İslamcı, Solcu veya sağcı olarak nitelendirilen farklı siyasi düşüncelere sahip insanların bunu yapması, bu kanlı gecenin Türk milleti için önemini bir kez daha artırmaktadır.

Milli Bütünlük Gösterilmiştir

Her ne kadar kimi kesimler tarafından tek tarafa mal edilmeye çalışılsa da 15 Temmuz 2016 tarihi, tüm Türk milletinin sağcısıyla solcusuyla ortaklaşa karşı durduğu girişimlerden biri olmuştur.

Meydanlarda sıklıkla bulunan kişiler arasında, kendisini aşırı solcu görüşe sahip olan kişilerin varlığı da tespit edilmiştir. Bu tarihin önemini anlamak için olayın nasıl, kimler tarafından neye karşı gerçekleştiğinden ziyade, milletin koymuş olduğu tepkiye bakmak gerekiyor. Bunun yanı sıra iktidarı ve muhalefeti ile siyasilerin çatışma tutumunu bir kenara bırakacak olursak, milletin böyle bir darbe planı karşısında nasıl birlik oldukları somut bir şekilde ortaya konulmuştur.

Milletin meydanlarda göstermiş olduğu birlik, bu girişimin en önemli ve olumlu yanını oluşturmaktadır. Siyasi ayrım yapmaksızın meydanları dolduran yüzbinlerce insan, darbe girişimi yapılan iktidara oy vermemiş olsa bile demokrasinin kılıcının hala milletin elinde olduğunu tüm dünyaya net bir şekilde göstermiştir. Bu nedenle 15 Temmuz 2016 tarihi siyasi bir darbe olmanın da ötesinde, önemli bir milli birlik ve beraberlik günü olarak hafızalara kazınmış ve tarih sayfalarında yerini almıştır.

Sonuç itibariyle 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşananlar ve sonucu, bu tarih Türk milleti ve demokrasisi için milli birlik ruhunun pekişmesi adına önem taşımaktadır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.